+36 30 900 6228 | 1031 Budapest, III. kerület, Kaszásdűlő, Boglya u. 1. fsz. kapcsolat@egyboglya.hu

Mit csinál egy modern kori krónikás?

2020. szept. 14.Babakrónika, családi krónika, Közösség, Történetünk0 hozzászólás

Emlékgyűjtés lépésről lépésre

Új foglalkozásvezető csatlakozott az Egyboglya-csapathoz. Sziklainé Lengyel Zsófi színes egyéniség, pedagógus, HR és kommunikációs szakember. De mindenekelőtt krónikás, aki történeteket ment át az utókornak, legyenek azok családi sztorik vagy cégtörténetek. Nyáron „Tartalomgyúró” foglalkozást tartott óbudai napközis táborunkban gyerekeknek, kamaszoknak, ősszel pedig az érdeklődő felnőtteket vezeti be a családi emlékek gyűjtésének rejtelmeibe, lépésről lépésre.

– Hogyan kell elképzelni egy mai krónikást?
– Nincs lant a kezemben, a modern kor eszközeivel dolgozom, de végül is ugyanazt teszem, mint a régi krónikások: történeteket mentek át az utókornak. Családoknak készítek egyedi emlék-könyveket, meglepetéskönyveket különböző alkalmakra, illetve élettörténeteket jegyzek le. Azt vallom, hogy mindenki mesélő: ettől vagyunk emberek, hogy szüntelenül meséljük a történeteinket egymásnak.
Én abban segítek, hogy az élettörténetek, családi történetek olyan jól szerkesztett formát kapjanak, hogy az utókor számára is maradandó értékké váljanak. Örülök, hogy egyre többen jönnek rá, mekkora érték rejlik a szülők, nagyszülők vagy a saját magunk által megélt történetekben!
Nagy kincs, ha valaki élvezhetően le is tudja írni, át is tudja adni a történeteit, gondolatait, amelyekből az utókor sokat meríthet. A többi mesélőnek szívesen segítek, a gyűjtés-írás-szerkesztés gondját leveszem a vállukról.

– Ezek igazi örömprojektek…
– Abszolút. Akár visszaemlékezés, akár meglepetéskönyv születik, az öröm mindig dupla: az emlékező vagy a megajándékozott is örül, s vele minden élő és leendő utóda, aki majd olvassa a sztorikat. Nagy lelkesedéssel dolgozom minden történeten, készüljön akár 80., akár 18. születésnapra, legyen az baba-krónika, élettörténet, házassági évfordulós kötet vagy esküvői emlék-könyv. Jó érzés tudni, hogy maradandó értéket teremtünk közösen: megmentünk egy csomó történetet, mielőtt azok a feledés homályába vesznének.

– Honnan jött az ötlet, hogy történetmentéssel foglalkozz?
– 15 éves vállalati kommunikációs és újságírói tapasztalat áll mögöttem. Sokféle feladattal találkoztam, illetve én magam is kerestem a lehetőségeket valami új, valami értéket adó létrehozására. Most vállalkozóként azzal foglalkozom, amit a korábbi feladatok közül a leginkább szeretek: emberekkel beszélgetek, történeteket gyűjtök, lejegyzem és megszerkesztem őket, hogy olvasmányos, izgalmas formában adhassam tovább a családnak, vagy cégnek – mert cégtörténettel és céges sztorik „mentésével” is foglalkozom. Mindig is vonzottak az igaz történetek, könyvben, filmen is ezek a kedvenceim. Hatalmas közhely, de nagyon is igaz, hogy az élet írja a legjobb meséket, én pedig azon dolgozom, hogy ezek fennmaradjanak!

Az őszi foglalkozások

– Az óbudai Egyboglya Napközis Táborban a gyerekekkel sokféle tartalmat „gyúrtatok”. Készültek újságok, reklámplakátok, interjúk. Őszi foglalkozásaid ezúttal felnőtteknek szólnak. Most mi lesz a fókuszban?
– Az érdeklődők megismerhetnek rengeteg emlékgyűjtő módszert és kipróbálhatják magukat sokféle emlék-szöveg alkotása közben: születhet interjú, életírás, emlék-füzér, levélfolyam, útjára indulhatnak kis „félpercesek” vagy akár posztok, versek is. A lelkesedés és a motiváció az emlékek lejegyzésére sokkal fontosabb egy családi- vagy babakrónika esetén, mint az írói véna.
A négyalkalmas (akár online is megtartható) foglalkozásokon sok lehetőséget mutatok majd, együtt játszunk szövegekkel, kísérletezünk és megtaláljuk, kinek milyen stílus és szövegforma fekszik igazán, mi az, ami a leginkább passzol hozzá és a megörökíteni kívánt témához. Az utolsó alkalom pedig személyes konzultáció, ahol négyszemközt tudjuk csiszolgatni, alakítani a jelentkező elképzeléseit, munkamódszerét.

Kiknek ajánljuk a foglalkozássorozatot?

– Akik maguk szeretnék megörökíteni családi emlékeiket, nagy, de csodálatos feladatot vállalnak. Ha lelkesedésben nincs hiány, de indulás előtt jól jönne egy kis segítség, pár ötlet, útmutatás, trükk, akkor várom őket a foglalkozáson!
„Családi krónikák lépésről lépésre” címmel indul egy csoport azoknak, akik emlékgyűjteményt szeretnének létrehozni akár saját, akár valamelyik szerettük emlékeiből, esetleg meglepnének valakit egy róla szóló emlék-könyvvel.
Kisgyerekes szülőknek külön csoport indul „Babakrónika lépésről lépésre” címmel speciálisan a kisgyerekkor emlékeinek gyűjtése, feldolgozása témájában. Ez a foglalkozás akár egy kis „én-idő” is lehet a gyermeknevelés közben feltöltődni vágyó szülőknek.
A kiscsoportos (max. 5 fő) foglalkozásokon lépésről lépésre ismerhetik meg az érdeklődők az emlékgyűjtés módszereit, lehetséges formáit, azok előnyeit. Mindezt élményszerű, nagyon gyakorlatias módon, akár már saját emlékeket feldolgozva. A négy közös alkalom után minden jelentkező egy egyéni konzultáción is részt vehet, ahol további, személyre szabott segítséget kap a tervezett témája minél testhezállóbb feldolgozásához.

– Mikor lesznek a foglalkozások és a vírushelyzet mennyiben befolyásolja az indulást?
– A sorozatot a jelentkezőkkel egyeztetett, mindenkinek kényelmes időpontban indítjuk. Ha a jelentkezők úgy döntenek, akár teljesen online formában is megtarthatók az egyes alkalmak. Az egyéni konzultáció – amelynek időpontja rugalmasan alakítható – online vagy telefonon történik.

– Mivel bíztatnád még az érdeklődőket?
– Emlékeket gyűjteni és rendszerezni aprólékos, de rengeteg örömet adó folyamat! Már az emlékek felidézése, vagy másokkal való felidéztetése is élmény, a formába öntésük, csiszolgatásuk további örömforrás, ami megsokszorozódik, amikor a gyűjteményt megosztjuk a családtagjainkkal is.
Ha jó alapokról indulunk, ha hozzánk közel álló és a témához is illő módszert választunk, lényegesen egyszerűbb dolgunk lesz! Ebben segít a foglalkozássorozat tematikája, a sok példa, az élményszerű feladatok és a csomagárba foglalt egyéni konzultáció is.
Az emlékgyűjtés csodálatos kaland, tegyük meg együtt az első lépéseket!

További információk, jelentkezés:
A foglalkozások leírásánál Családi krónika lépésről lépésre , illetve Babakrónika lépésről lépésre  találhatók a részletek, jelentkezési felület. A jelentkezőkben felmerülő további kérdésekre szívesen válaszol Zsófi még az első alkalom előtt. A jelentkezéskor megadott elérhetőségen felveszi az érdeklődőkkel a kapcsolatot, hogy egyeztessék az elképzeléseket és megtalálják a mindenki számára ideális időpontot.
Szeretettel ajánljuk a Családi és a Babakrónika kurzusokat minden családi emléket gyűjtőnek!